IRC’nin Nedir? IRC Tarihi ve Kuruluş Nedeni Nedir?

138 0 admin
mIRC - IRC Uncategorized 9 Ocak 2021, Cumartesi

Internet Reyal Chat veya IRC ( İnternet Aktarmalı Sohbet) anlamına gelen bu sistem 1988 yılında Finlandiya’da Oulu Üniversitesi öğrencisi olan Jarkko Oikarinen tarafından yazılmış olup Günümüze kadar uzanmaktadır. IRC dünyanın her yerindeki insanların kullanıp bir arada toplanıp sohbet, chat platform haline gelmiştir.

IRC internet tabanlı bir veri sistemi ile çalışan sohbet sistemidir. Bu Sistemin yaratıcısı olan Jarkko Oikarinen ( 16 Ağustos 1967), metin tabanlı ilk chat programı IRC’nin geliştiricisi Oikarinen, telekomünikasyon dünyasındaki katkılardan ötürü Dvorak Ödülüne de değer görülmüştür.

IRC’nin Bu Kadar Popiler Olmasında ki Sebepler Nelerdir ?

1988 yılında Jarkko Oikarinen tarafından Internet Real Chat ( eş zamanlı internet sohbeti ) IRC, TCP/ IP ( Transmission Kontrol Protocol / Internet Protocol ) protokolüne uygun olarak çalısmakta olup sizlere IRC ağında sonsuz sohbetin doyumsuz tadıni sunmaktadır.

IRC’nin bu kadar popilerlik kazanmasında ki en büyük etken insanlarin bu sistem üzerinden birbirleri ile iletişim kurup, arkadaşlık kurmaları ve bu arkadaşlıklardan doğan kalıcı dostluklar elde etmelerinden kaynaklıdır. Kullanıcı konuşmaya katılmak istediğinde, yüzlerce insanların bir araya gelmesi, aralarından dilediği insanı seçmesi ve girmiş olduğu kanaldaki konuşmalara dahil olup sohbet ederek vakit geçirmeleridir.

IRC veritabanlı sistemde bazı kurrallar vardır. Bu kuralları gözardı getirmeksizin sizlere yardımcı olan yönetici departmanları bulunmaktadır. Bu sunuculara yurtdışi, yurtiçi, farklı eyaletlerden, farklı kültürlerden, farklı şehir yada farklı ülkelerden insanlarla bir araya gelip giriş yaptığınız sunucudaki yetkili insanlardan yardım alabilirsiniz.

sohbetsenle.com

Servicess Departmanlarının Görevleri Nelerdir ?

IRC’de giriş yaparak bulunduğunuz server, temel çatı altında toplanan insanların bulunduğu bir ortam olup bu ortamdaki yetkili ve departman görevlilerinin bir ekip çalışmasında sorunsuz bir sohbet, chat ortamında kullanıcılar için görev aldıkları bu serverdeki görevleri, bu görevlerdeki işleyişleri nelerdir bunlarıda bilmek gerekmektedir. Herbir aktif kullanıcının departmanlardaki işleyişleri bilip sohbet ortamında rahatca sohbet etmeleri daha akılcıl bir davranıştır.

Sunucu yöneticileri, sohbet etmekte olan insanları kanaldan uzaklaştırabilmelerinin yanı sıra kişilerin güvenliğinide saglamak zorundadırlar. Bu yetki sadece sunucu üzerindeki yetki alanlara verilmiştir. Sunucu yetkilisi, teknik, mali, ağ yöneticisi, güvenlik gibi farklı departmanlarda görev alır. Bir şirket gibi üst düzeyden alt kademedeki yönetici gibi sıralanmıstır ve bunları tain eden, sunucu sahibi olan kişi ( Root admin / yönetici ) tain eder.

sohbetsenle.com

IRC Sunucusundaki Departmanların Görevleri Nelerdir ?

Bir sunucuda çeşitli farklı alanlara hakim departmanlar vardır. Bunlar en üst düzeyden en alt düzeye kadar kendilerine has yetkiye sahiptirler.

Root Admin; herdaim sunucu sahibi olarak, kendine ait bir şifre ile bütün sunucuya sahip yetkilere sahip olan kişidir.
Network Admin; Sunucu sahibi olan kişiden ( Root Admin ) sonra gelen üst düzeye sahip ve genelde her komut ve bilgiye sahip olan kişi yada kişilerdir.

Servicess Admin; ağ genelinde banlar koyarak ağ servisler üzerinde yüksek erisime sahip olup, NickServ access listesini görüntüleyebilirler.

Server Admin; Sunucu yöneticisi olup serverlerin operleriyle ve serverlerin iyi bir şekilde işlemeleriyle sorumlu olup bu işlevlerde sorumludurlar.

Co- Admin; kısıtlı yetkilere sahip olup, yardımcı yönetici departmanındaki kişilerden oluşur.

IRCop departmaninda ki kişi yada kişilerin yetkilerı kısıtlı olup, yardımcı ekip arkadaşından oluşmaktadır.

Bir sunucunun can damarı olan Help departmanında bulunan arkadaşların toplanıp #HelpDesk odasında olarak yardım kanallarıyla ilgilenir ve sunucu için önemli konularda görüşlerini beyan eden kişilerden oluşur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Adam oL Kendin Yapmaya CaLiS